Kırıkkale » Emre Medikal - SGK Anlaşması Hakkında

SGK Anlaşması Hakkında

SGK Anlaşması Hakkında

 

SGK Anlaşması Hakkında

Bazı tıbbi malzemeler artık ücretsiz!

Ceplerinden para ödeyerek tıbbi malzeme ve cihaz alan vatandaşlar bugünden itibaren bazı medikal malzemelere hiçbir ücret ödemeden istenilen medikalden bu ihtiyaçlarını temin edebilecek..

Sigortalıların daha önce kendi imkanlarıyla temin edip, bedelini aylar sonra SGK'dan aldıkları tıbbi cihazlar bugünden itibaren istenilen medikal'den alınabilecek. Tıbbi malzeme ve cihazları ceplerinden para ödeyerek alan vatandaşlar, paralarının geri ödemesini 4-5 ay sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alıyordu. Bu uygulama ile maddi imkanları yetersiz olan vatandaşların malzemeleri alırken sorun yaşadıkları tespit edildi. SGK ve sağlık Bakanlığı'nın yaptığı ortak çalışma ile vatandaşların bu sorununa çözüm bulundu. Bugün itibarı ile tüm tıbbi malzeme ve cihazlar istenilen medikalden alınacak. SGK, bu malzemelerin parasını kişiye değil medikallere

VATANDAŞ CEBİNDEN ÖDÜYORDU

Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki sigortalılar, ayakta tedavi sırasında ihtiyaç duydukları malzemeleri eczane uygulamasında olduğu gibi, medikal marketlerden veya eczanelerden temin edebilecek. Vatandaşlar, ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeleri kendi imkânlarıyla tedarik edip, SGK'nın ilgili birimlerine fatura ve ek belgeleri teslim ederek ödemiş oldukları tutarları talep ediyorlardı. Bu fatura ve ek belgeler incelendikten sonra sigortalılara Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan bedeller üzerinden ödeme yapılıyordu verecek.

ANLAŞMALI ECZANELER VE FİRMALARDA ÜCRETSİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma kapsamında hayata geçirdiği uygulama ile artık hastalar bu cihazların parasını cebinden ödemeyecek. Genel sağlık sigortalıların ayakta tedavileri sırasında ihtiyaç duydukları tıbbi malzemeler (hasta alt bezi, kolostomi, ileostomi ve ürostomi torbaları, sondalar, hazır olarak üretilen eksternal protez ortezler vb.) yapılan sözleşme sonucunda Sağlık Bakanlığınca ruhsat verilen medikal marketler'den doğrudan temin edilebilecek. Hastalar, bu uygulama sayesinde şahıs ödemesi ve ilgili evrakların takibi gibi iş ve işlemlerle uğraşmayacak SGK, bu malzemelerin parasını kişiye değil, malzemenin temin edildiği medikale ödeyecek.

Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.